Dancejóga :))

18. května 2006 v 9:58 | Cherrynečka* |  Pohyb
Dancejóga je u nás úplnou novinkou. Přesnou definici tohoto stylu pro Vás nemám, myslím, že neexistuje. Pro každého bude něčím jiným. Pro mě je spojením powerjógy - cvičení založené na pravidelném opakování základních jógových pozic, klasického baletu - tanec zaměřený na ladnost pohybu a techniku provedení a moderní taneční techniky Marthy Graham.
Martha Graham (1894 - 1991) - americká tanečnice, choreografka a pedagožka. Během své pedagogické práce vypracovala techniku, pohybový systém, který umožňuje průpravu tanečníka. Techniku vytvářela postupně na základě pozorování a poznání vztahu člověka k okolnímu světu.
Z orientálního tance převzala použití podlahy, ruky, dřepů, stoje, pádů, klesání, přepadávání, posunů a skluzů po podlaze, ale základem se stalo prosté dýchání.
  • contraction (stažení) = výdech
  • releasee (uvolnění) = nádech
Samotná póza není statická. Zintenzivněním dynamiky dechu, kdy kontrakce (jako náhlý impuls) vrhá tělo do otáčky, pádu, zvedá je z podlahy, zadržuje ve skoku. Bylo to nové - primitivní a nezvyklé použití energie, které působí dynamicky a vzrušivě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama