Golf :))

18. května 2006 v 10:03 | Cherrynečka* |  Pohyb
Golf je hra, při které se malý míček snažíme dostat do pravděpodobně ještě menší jamky nástroji k tomu jen velmi špatně se hodícími..." řekl kdysi s nadsázkou Winston Churchill o golfu. Ano, smyslem golfové hry je přivést míč z odpaliště přes fervej až na green a poté do jamky. To vše na co nejméně úderů. Každý, kdo se kdy pokoušel splnit tuto podmínku zjistil, že to tak snadné zase není. Golf je totiž výjimečný také v tom, že se hraje na prostoru velmi rozlehlém a jedinečném. A trefit míč zamýšleným směrem může být někdy úkol nadmíru složitý. Proto je v jádru každý golfista člověkem permanentně nespokojeným. Své výkony dokáže velmi brilantně kritizovat a na barové stoličce místního klubu truchlivě líčit své nezdary. O to více pak vyniknou ty povedené rány, z kterých se poté skládají další části nekonečných golfových příběhů.
Řekli jsme, že hřiště jsou rozlehlá a mají většinou 18 jamek. Odehrát všechny z nich zabere až pět hodin a tak je nutno brát v potaz, že golf je hra náročná na čas. Golfista se po travnatých fervejích pohybuje na vlastních nohou a při této túře nachodí až kolem deseti kilometrů. Pohodlní Američané si proto vymysleli elektrické vozíky, kterými se pak prohánějí po hřištích i šedovlasí staříci Abrahámova věku.
Soupeřit mezi sebou mohou v golfu všechny věkové či výkonnostní kategorie, k čemuž pomáhá takzvaný "hendikep". Nejlepší český slovní ekvivalent by byl "vyrovnání", neboť hendikep je číslo, které daný golfista odečítá od konečného počtu ran zahraných na hřišti. Čím nižší hendikep, tím lepší golfista. Známé pořekadlo tvrdí, že hendikep je také počet hodin, které golfista stráví týdně v zaměstnání. No, asi na tom něco bude.
Férovost golfu pak spočívá v tom, že právě díky hendikepu proti sobě mohou nastoupit i hráči s velmi rozdílnou kvalitou hry aniž by bylo předem jasné, kdo jejich souboj vyhraje. A i v tom tkví krása tohoto sportu.
Golfové vybavení
Pro mnoho s golfem koketujících lidí je právě tato část opředena jistou fámou, že pod 30 tisíc není možno koupit hole. A od toho se odvíjí i jejich rezervovaný odstup od tohoto sportu. Přátelé, mohu Vám zodpovědně říci, že golf se dá začít hrát za necelých deset tisíc. A pokud budete poslouchat následující rady, můžete si tuto hru dovolit takřka bez větších investic.
Každému, kdo by s golfem chtěl začít poradím následovné: běžte na nejbližší tréninkovou louku (vstupné cca 100 Kč), půjčte si hůl (cca 50 Kč) a odpalte si 50 míčů (cca 50 Kč). Prostě to nejprve zkuste jen tak. Potom se rozhodujte, zda-li to bude sport, kterým se chcete zaobírat i nadále.
Pokud ano, tak si na začátek můžete zakoupit jednu hůl (cca 1000 Kč) - většinou to je číslo 7 - se kterou můžete bez nejmenších problémů chodit trénovat následujících pár měsíců. Uznáte-li za vhodné, že Vaše schopnosti pokročily natolik, že by bylo dobré zakoupit celou sadu, buďte si jisti, že Vám trenér rád pomůže s jejich výběrem. Před tím, než tedy odevzdáte své peníze do jeho rukou, zjistěte si ceny v různých prodejnách pro Váš lepší přehled a kontrolu.
Oblékání v golfu
Golfové oblékání má své zásady, které během dlouhého vývoje hry prošly znatelným vývojem. Přesto dodnes na řadu lidí působí jako hra svázaná konvencemi, které nemohou na hřiště přinést nic než šeď a suchopárnost. Obavami z všednosti patrně trpí i řada hráčů. Leckterý z nich má totiž snahu svůj golfový šatník oživit. Výsledky jsou různé. Mohou se setkat s ohlasem i s nevolí, mohou vyvolat úsměv i rozpaky. Budiž. Je mnoho směrů, kterými se móda mohla vydat, ale nakonec se vždycky nosí jen to, co se opravdu líbí a v čem se lidé cítí dobře.
Na všech golfových hřištích jsou tedy zakázané modré džíny a trička. Nejjednodušší je obléci se do trička s límečkem a plátěných kalhot, to se týká můžu. Ženy si mohou obléknout sukni s tričkem bez rukávů, ale vždy raději decentní, bez velkých výstřihů a módních výstřelků. Golf je totiž seriózní sport, tak proč mu tento charakter brát a snižovat jeho důstojnost.
Golfový slovníček
PAR norma počtu ran pro jamku nebo hřiště (u jamek podle délky v rozmezí tři až pět)
BIRDIE /bérdy/ výsledek na jamce o jeden úder nižší než je její par
EAGLE /ígl/ výsledek na jamce o dva údery nižší než je její par
BOGEY /bogy/ - výsledek na jamce o jeden úder vyšší než je její par
DOUBLE - BOGEY /dabl-bogy/ - výsledek na jamce o dva údery vyšší než je její par
TRIPPLE BOGEY /tripl-bogy/ - výsledek na jamce o tři údery vyšší než je její par
DRIVE /drajv/ - první dlouhá rána z odpaliště
GREEN /grín/ - nakrátko střižená travnatá plocha na níž je umístěna jamka
PUTT - /pat/ - rána většinou na jamkovišti, při níž se míč pouze kutálí po jejím povrchu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama