Měj se ráda!! :)

17. května 2006 v 22:19 | Cherrynečka* |  slohovky
U koho jiného bys měla začít než u sebe? Schopnost milovat máš - potřebuješ jen kuráž, abys nastartovala to nejdůležitější - lásku a víru v sebe samu.


hlTaky se ti už někdy stalo, že ses válela u televize, koukala na ty dokonalé typoňky s jiskřivě bílými zuby, perfektní postavičkou, úžasnými vlasy a věčně dobrou náladou a říkala si: no jo, kdybych takhle vypadala, taky bych byla sama se sebou spokojená...?

Docela snadno se můžeš nechat nachytat a uvěřit, že důvody k sebelásce a sebevědomí jsou někde jinde než uvnitř tebe. Petra (18 let) si to taky dlouho myslela: "V jedenácti jsem začala držet diety a během let jsem se dopracovala k anorexii, bulimii a nutkavému přejídání. Protože jsem nevypadala až tak vyhuble nebo nemocně, nikdo (ani já) nepřemýšlel o tom, že potřebuju pomoc. Takže to bylo moje velké tajemství. Až první rok na střední jsem to už nevydržela a všechno vyklopila svojí doktorce. A to, co mi řekla, kompletně změnilo můj život: ,Máš dvě možnosti, Petro. Buď začneš mít ráda sebe samu, nebo podlehneš svojí nemoci...'"

Nemusíš mít tak závažné problémy jako Péťa, aby sis uvědomila, že dokud se nenaučíš mít se ráda taková, jaká jsi, bude ti ta tvoje "neláska" dost komplikovat život. Koukni se kolem sebe: holky, co jsou společenské, dokážou se bavit, v něčem vynikají, mají jedno společné - věří si. A rozhodně to není jen o kráse...

Začni dneska!
První, co si musíš uvědomit a uvěřit tomu, je, že TY za to stojíš! Zní to sice jak z reklamy (víš z jaké:-)), ale má to hlavu a patu! Tohle není nic, co bys měla udělat pro svou mámu, svýho kluka nebo kámošku, tohle prostě děláš JEN pro sebe! Protože jestli se nechceš začít mít ráda kvůli sobě (ale třeba jen proto, že si to někdo z tvých blízkých přeje), nebude mít tvoje proměna dlouhé trvání. A ty přece chceš, aby to bylo napořád! Takže si zvol den (nejlepší čas je teď HNED), kdy započneš svou "ozdravnou terapii":-). A tvoje heslo? "Jakkoli mizerně mi bude a jakkoli ošklivá si budu připadat, odteď se prostě budu mít upřímně ráda:-)."


vyzkoušej...
Vzpomeň si na osobnosti, kterých si vážíš nebo je obdivuješ. Zjisti proč! Napiš si seznam svých oblíbenců a vedle každého jména připiš vlastnost, která se ti na něm líbí. Pomůže ti to ujasnit si, jaká bys chtěla být ty sama. Představuj si třeba, že tihle tví "idolové" jsou pořád s tebou - až si někdy nebudeš vědět rady, jak se zachovat, zkus jednat tak, jak by v dané situaci nejspíš jednali oni. Postupně tak budeš přejímat vlastnosti, které na nich oceňuješ, a budeš svou vlastní "hrdinkou:-)".

sepiš si to
Zkus si napsat, co to podle tebe vlastně znamená - "mít se ráda". Co to vůbec je. Často čekáme na nějaký správný okamžik, kdy se ta naše "sebeláska" (v tom dobrém slova smyslu) projeví. Ale o tom to není - sebeláska tě musí doprovázet při všech tvých pokusech, omylech, při každodenních záležitostech - ať se ti zrovna daří, nebo nedaří. Jestli tě něco negativního brzdí ve snaze mít se ráda, zamysli se, odkud se takové pocity berou: ze strany přátel, rodičů, médií...? Posmívá se ti někdo, má na tebe přehnané nároky, podsouvá ti, jak bys měla vypadat...? Sepiš si tyhle zábrany a hoď je do koše (opravdového nebo imaginárního:-)) a místo nich si napiš seznam přání, jakým člověkem bys ty sama chtěla být. Ne jakou velikost kalhot bys chtěla nosit nebo jak barevné vlasy bys chtěla mít, ale jakých "vnitřních kvalit:-)" bys chtěla dosáhnout. Mrkni kolem sebe - co se ti líbí na tvých známých nebo na tobě samotné? Soustřeď se na "obyčejné" věci, jako je třeba laskavost nebo milé vystupování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama