O Feministkach:)

17. května 2006 v 22:28 | Cherrynečka* |  slohovky
Předem chci upozornit, že proti chlapům nic nemám :-)) téměř :-PP jen spíše mě štve ještě takový rozdíl a podceňování žen v určitých aspektech života..určitě všichni ví, o čem mluvím..prostě ženy jsou ještě trošku podceňovány...a neříkejte že ne :-P

Feministky ohrožují pohodlí mužůEva Hauserová
spisovatelka

Slovo feminismus i vše, co je s tím pojmem spojené, vyvolává v našich krajích křeče smíchu: "Feministka, to je ta ženská, co vám dá facku, když ji pustíte do dveří nebo jí pomůžete do kabátu! Cha, cha, cha!" (Znám pár desítek feministek osobně, ale ani jedna to neudělá.)
"Feministka nenávidí muže a chce, aby jim ženy vládly! Cha, cha, cha!" (To platí možná pro pět procent amerických feministek, u nás takovou neznám ani jedinou.)
"Feministka je sexuálně neukojená ženská! Cha, cha, cha!" (Vsadím se, že nefeministické ženy jsou v průměru sexuálně frustrovanější; navíc argument vyznívá tak, jako by sexuálně ukojená žena už nepotřebovala základní lidská práva.)
Sexuální obtěžování je harašení - jde o něco, co bláznivým feministkám haraší v pomatených hlavách, že? Ve veřejnoprávní televizi se zákon o sexuálním obtěžování pojednává jako fraška. Posluchači mezinárodních studii na Karlově univerzitě od přednášející slyší, že je ušetří výkladu o požadavcích EU na rovné příležitosti pro muže a ženy: "Abyste si o mně nemysleli, že jsem nějaká feministka!"
Běžný český človíček se zřejmě o feminismu nic objektivního ani dovědět nechce. Je mu jasné, že ženy nemohou být stejné jako muži. Zeny přece kojí a muži nemohou být těhotní (což hloupé feministky zřejmě netuší). Je tedy jasné, že se ženské nehodí na vedoucí místa, musejí brát nižší platy, hledět se chlapům zavděčit a moc neodmlouvat. Tak to přece bylo odjakživa. Ale jinak přece mají všechna práva zaručena!
Tahle sebeobranná taktika zesměšňování a pokusů o bagatelizaci problémů, které ženy v naší společnosti mají, zřejmě pramení z instinktivního strachu z potenciálních změn. Je totiž pravda, že kdyby se feministické vize uskutečnily, ohrozilo by to pohodlíčko pánů tvorstva spočívající v tom, že jsou z velké části osvobozeni od rodinných a jiných lidských vazeb, ženskou obsluhu mají zadarmo a praktické každodenní záležitosti je netíží.
Mohou se tedy dosyta věnovat hrám na kariéru, úspěch a co největší profit.
Hypotetická změna státu quo by mohla být frustrující i pro generace žen, které prožily většinu života jako obětavé trpitelky v rámci "ženského údělu", ale zároveň neomezeně vládly svým domácnostem a rodinám.
Je smutná pravda, že pro lidi, nezvyklé respektovat a tolerovat jiné lidské jedince a žít s nimi v rovnoprávných partnerských vztazích, kde rozdílnost partnerů neznamená nadřazenost jednoho, mohou být feministické vize opravdu nestravitelné. Ale oč vlastně přesně jde?
Zkusme zkratkovitě nahlédnout do světa, kde by se začaly postupně uskutečňovat ideály liberálního feminismu, a to nikoli direktivami
shora (ve stylu obávané "feministické totality"), ale tlakem zdola; do světa, kde by ženy i muži mohli volně realizovat "mužské" i "ženské" aspekty svých osobností, své "mužské" i "ženské" talenty, vlohy a předpoklady.
Ten proces by se podobal módní vlně, společenskému trendu, pohybu v obecném povědomí, jaký už dnes na Západě ostatně pozorujeme.
Začněme oním zesměšňovaným "harašením".
Nikoho by ani nenapadlo zabývat se absurditami typu, jestli smějí spolupracovnici pochválit nový účes; bylo by jasné, že jde o to, aby šéf(ka) nezneužíval(a) nadřízené pozice k eroticky zabarveným tlakům, které by podřízení pociťovali jako nepříjemné.
Dejme tomu, že by vám šéf dal ultimátum: "Buď se se mnou vyspíš, anebo poletíš." Zatím byste si nejspíš připadala pošpiněná a ponížená, začala byste pochybovat, zda se nechováte nějak vyzývavě či nepatřičně, ale pravděpodobně byste zaťala zuby a v tichosti si hledala nové místo. Nový postoj: všechno byste řešila přímočaře. Aniž byste ztratila cokoli ze své lidské důstojnosti, pohrozila byste šéfovi žalobou -a okolí by odsoudilo šéfa, a ne vás. Trapně a provinile byste se necítila vy, ale šéf.
Platy, kvóty, péče o děti
Nebo výše platů: dnes rozšířené a oblíbené pojmy "ženský plat" a "mužský plat" by přestaly existovat. Samozřejmostí by bylstejný plat mužů i žen za stejnou práci, ale navíc by zmizely nižší platy ve feminizovaných odvětvích. V rámci EU se zavádějí tabulky umožňující porovnat různé typy prací typicky ženských a typicky mužských - například zdravotní sestry a mechanika, učitelky a důstojníka - co do potřebné kvalifikace, namáhavosti, odpovědnosti apod. Z tohoto srovnání se určí výše platů.
Co se týče zpochybňovaných kvót pro ženy v politice, i ty by mohly vznikat nenásilně, "tlakem zdola". Při sestavování kandidátek politické strany by se členové dohodli, že si přejí, řekněme, na každém druhém nebo třetím místě ženu - nikoli proto, aby se prosazovaly ženy neschopné, ale pouze tolik, aby se překonala zakořeněná větší agresivita a ambicióznost mužů, kteří se jinak o příslušné posty bez skrupulí poperou.
Osobně se domnívám, že by se mnoho problémů vyřešilo, kdyby se zrušil ženský (mateřský) monopol na péči o malé děti ve prospěch otců. Právě z něj se totiž odvíjí řada problémů žen při přijímání do zaměstnání - a naopak mužských, pramenících z toho, že otcové nemají se svými dětmi dostatečný kontakt. Aniž by se nařizovalo, začalo by se pokládat za ideální, kdyby otec strávil s dítětem na otcovské dovolené dejme tomu rok - třeba kolem dvou let dítěte, čímž by odpadl typický argument, že "ženy přece kóji". Zaměstnavatelé by si pak nemohli být jisti, kdy jim jejich mužští zaměstnanci odejdou na otcovskou dovolenou. Ubylo by diskriminace žen při přijímání do práce, ale i pro muže by to byl ohromný přínos; přinejmenším by na stará kolena nemuseli litovat, že si tak málo užili svých dětí. A po případném rozvodu by se o ně dovedli postarat. Ubylo by otců, kteří s dětmi ztratili kontakt.
Je docela možné, že by to byla dobrá cesta ke snížení rozvodovosti - i k tomu, aby se ženy nemusely obávat mít děti.
P.S. Vážně jste to dočetli až sem????
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama