Pár důvodů, proč si dát kávu

17. května 2006 v 22:08 | Cherrynečka* |  slohovky

Pár důvodů, proč si dát kávu

Pár důvodů, proč si dát kávuŠálek horké kávy na stole, pohodlné křesílko a váš oblíbený časopis - i tak může vypadat první chvilka po návratu domů. Není třeba se hned začít honit! Udělejte si oblíbený nápoj. Káva se nemá pít v běhu. Jen si ji pěkně vychutnejte! Ať vás gahwah provází! Slovo káva je odvozeno z arabského gahwah, což znamená v překladu síla. A káva nás opravdu provází na každém kroku. Také si nedokážete představit den bez hrnku dobré kávy? Nejste jediní. Dřívější tvrzení, že káva je nezdravá, vyvrací nová zjištění. Pití kávy má řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Samozřejmě, nic se nemá přehánět, ale klidně si můžete dopřát čtyři šálky denně. Cesty kávy Kávová zrnka lidé znali a dopřávali si už před 2500 lety, a to v Etiopii, která je zřejmě pravlastí kávy. Zpočátku se však ze zrn hnětly kuličky, které se snadno převážely a poskytovaly výživu při dlouhých cestách pouští. V 6. století se káva dostala do Arábie, kde zdomácněla. Oblíbila si ji i řada přímořských národů, se kterými Arabové obchodovali. Zpočátku však byla používána jen jako potravina, až v 15. století se z ní podařilo připravit první nápoj. V roce 1517 prolomili Turci arabské know how. Arabové totiž přísně střežili vývoz klíčících zrn. Turkům se je však podařilo propašovat ven a už zbýval jen krůček k rozšíření voňavého nápoje do celé Evropy. První kavárny začaly vznikat v Arábii, roku 1601 pak v Anglii. Brzy následovala Paříž (1643). Ve městě nad Seinou vyrostlo během necelých padesáti let dvě stě kaváren a o dalších sto let později jich už bylo osmnáct set. První pražská kavárna byla otevřena roku 1714 pod malostranskou Mosteckou věží. Dáte si šálek horké kávy? Kdo podlehl kouzlu tohoto lahodného nápoje, vždy si najde chvilku, kdy si ho dopřát. Pár důvodů se vždycky najde.
  • Také jste se ráno probudili nepoužitelní? Dejte si hrnek kávy a během chvilky jste fit. Kofein zvedne vaši výkonnost, koncentraci a obrátky vašeho mozku o 10 až 15 %. Není náhodou, že na mnohých pracovištích se zřizují zdarma automaty na kávu.
  • Káva vám zlepší náladu. Pomůže proti lehkým depresím a bolestem hlavy (pozor - ne proti těm způsobeným migrénou). Necítíte se po jejím vypití šťastnější a spokojenější?
  • Káva dokáže nastartovat odbourávání tuků a působí jako životabudič. Lépe nám to myslí, zvýší se pohybová aktivita. Tělo začne spotřebovávat uložené tuky, a tak nám dodá potřebnou energii.
  • Čerstvě upražená káva krásně voní. Navíc bylo prokázáno, že kyselina chlorogenová obsažená v kávovém zrně dokáže snížit riziko onemocnění vředy či rakovinou tlustého střeva. Ale pozor! Pokud se vředy objevily, na kávu nějaký čas zapomeňte, značně je dráždí.
  • A samozřejmě - jít s někým na šálek kávy patří ke společenským zvyklostem. Dnes je spíše spojována se společenským životem žen, i když dříve byla doménou pouze mužů.
Několik zajímavostí na závěr...
  • Káva prý pochází z etiopské provincie Kaffa.
  • Prvním českým kavárníkem nebyl Čech, ale rodák ze syrského Damašku.
  • Londýnské ženy zveřejnily v roce 1647 petici, v níž odsuzovaly kávu za to, že prý způsobuje neplodnost.
  • Když v Turecku nedopřeje muž manželce pít kávu, je to zákony uznávaný důvod k rozvodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama