Pláž

16. května 2006 v 21:36 | Cherrynečka* |  Filmy

Pláž

PlážPo 18 hodinách v zadní kabině letadla, po třech pitomých filmech, dvou jídlech v plastiku, šesti pivech a bezesné noci jsem konečně přistál... v Bangkoku.
PlážPřesně takhle začíná film Pláž. Richard (Leonardo DiCaprio), jako mladý americký backpacker, přijíždí do Bangkoku. Za pár dolarů si sežene ubytování v levném hostelu, kde jsou kromě postele a větráku jen holé stěny. Ještě ten večer se seznámí s půvabnou francouzskou Francoise (Virginie Ledoyen), která tam má bohužel přítele Etienna (Guillaume Canet).
PlážJeště později večer narazí na zvláštního týpka jménem Daffy (Robert Carlyle), který v jednom kuse hulí trávu a trochu (hodně) mu hrabe. Ale nikoliv z té trávy, ale z delšího pobytu na místě, který nazývá rájem. Richardovi vypráví o neuvěřitelném ostrově v pobřežních vodách Thajska dosud nezničeném turistickým ruchem. Ráno je pak trochu šílené. Richard najde Daffyho s podřezanými žilami a na dveřích přišpendlenou mapu zmíněného ostrova. Přemluví své francouzské sousedy, aby se tam s ním vypravili a tak se i stane. Toť úvod do děje.
PlážHlavní myšlenkou Pláže je hledání ráje. Zatímco první polovina filmu popisuje ráj jako nějaké vysněné místo a veškerou energii věnuje jeho hledání, ve druhé polovině zjišťujeme, že toto místo sice existuje, ale že po čase to přestane být tím, po čem jsme toužili a že skutečný ráj najdeme jen sami v sobě.
Partička nezávislých lidí, kteří v tomto filmu najdou své útočiště na neznámém opuštěném ostrově, tam musí čelit mnoha různým nebezpečím, která přicházejí zvenku i zevnitř jejich kolonie. Jenže ti, co zde ráj našli najednou zjišťují, že nestojí o to, aby ho našel ještě někdo jiný. Pobyt na tomto nádherném místě, ve strachu, že bude někým objeveno, v kombinaci s ponorkovou nemocí a dalšími sociálními problémy může vyvolávat i šílenství. Důkazem toho byl i Daffy - jeden ze zakladatelů kolonie, který se z delšího pobytu v ráji nakonec zbláznil.
PlážPláž je film rozhodně zajímavý, avšak mnoha kritakami odsouzený a to zejména díky slabšímu scénáři, který skutečně není příliš složitý a také díky obsazení Leonarda DiCapria do hlavní role. Nemůžu říct, že by to byl zrovna můj oblíbený herec, ale v tomto filmu dělal podle mě co mohl a v rámci možností se úspěšně zhostil své role lehce nafoukaného amerického frajírka, který se kdesi v thajské pustině střetává s realitou. Jediná scéna, kterou jsem fakt nepochopil, je ta, co je natočena jako by ve stylu videohry. V první řadě je tam úplně zbytečná a v druhé řadě v ní DiCaprio vypadá opravdu dementně. Jinak tento film rozhodně doporučuji. Hudební doprovod se celkem povedl a mnoho záběrů z nádherné thajské přírody také.

O filmu:

Pláž (The Beach)
USA, 2000, 119 min
Režie: Danny Boyle
V hlavníh rolích: Leonardo DiCaprio, Tilda Swinton, Virginie Ledoyen, Guillaume Canet, Robert Carlyle, Paterson Joseph, Victoria Smurfit, Hélene de Fougerolles
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 srsgrfvzhtezgt srsgrfvzhtezgt | 22. dubna 2007 v 19:04 | Reagovat

je to uplně stejný jako na předešlim blogu čím to asi je

2 dominorp dominorp | 14. května 2007 v 16:52 | Reagovat

husty ja na ty pláži byl a videl jsme to fakt nejlepší ostrv obklopenejma utesama ten ostrov kde je ta pláž se jmenuje phi-phi tak jestli budete v thajsku tak tam rozhodně jedte

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama