taj - či :)))

18. května 2006 v 10:03 | Cherrynečka* |  Pohyb
Přestože je taj-či exotickým druhem bojového umění, lidé na celém světě už dávno objevili jeho vynikající léčivé a harmonizující účinky. V současnosti se mu už věnují milióny nadšenců nejen v Asii, ale hlavně ve Spojených státech a západní Evropě.
Umění boje
Toto tajemstvím opředené bojové umění vytvořil před necelými čtyřmi sty lety jeho zakladatel Čchen Wang-tching. Skloubil poznatky z různých bojových umění zaměřených na obranu, principy čínské medicíny postavené na proudění energie v těle, s filozofií harmonie a fungováním protikladů. Původně se adepti učili ovládat umění pěstního zápasu a také jednotlivé druhy zbraní, jako je hůl, meč nebo dýka.
Avšak asi před sto lety, s příchodem palných zbraní, se začala role bojových umění z válečného pole vytrácet. Jeho mistři, kterým ostatně nic jiného nezbývalo, proto pohotově zareagovali na nově vzniklou situaci a přehodnotili směr a cíle bojových umění. Přestože bylo taj-či po několik století dobře ukryté za čínskou zdí, v současnosti patří k těm cvičením, která mají lidem pomoci dosáhnout harmonie zdravého těla i ducha
Odblokujte si energii
Taj-či vyniká v práci s vnitřní energií člověka. To znamená, že při tomto cvičení jsou vnější pohyby na první pohled jednoduché a může je bez problémů zvládnout každý. Ale skutečné umění začíná tehdy, když se na základě pravidelného cvičení začínají v těle otevírat jednotlivé energetické dráhy.
Tento předpoklad vychází z teorie čínských lékařů, kteří už před dvěmi tisíci lety přišli na to, že v lidském těle cirkuluje energie, na níž závisí harmonický průběh zdraví. Podle představy tohoto asijského lékařství, je možné ovlivňovat tok energie v lidském těle, čínsky zvané čchi, a vyrovnávat její dvě protikladné složky jin a jang. Cvičení spočívá v propojením dechu, vědomí a pohybů. S jeho pomocí pak začnete chápat, jak se udržovat v pohodě, i když se kolem vás všichni hroutí.
Taj-či jako lék
Jeho obecně uznávané postupy jsou výsledkem opakovaných úprav prováděných generacemi předků, kteří umění dokonale ovládali a studovali je. Při běžném denním životě je naše vnitřní energie zablokovaná a neproudí přirozenou cestou. Vnitřní orgány trpí, jsme ve stresu. Pod dobrým vedením a při pravidelném cvičení se tento nenormální stav postupně harmonizuje. Zároveň se zlepšuje proudění životní energie a začíná se tak měnit i kvalita našeho života.
Naskýtá se tak reálná šance, vyléčit si různé nemoci a zabránit třeba i jejich možnému návratu. Jedná se hlavně o účinnou prevenci civilizačních onemocnění, a to především nohou. Podobné účinky byly zaznamenány při odstraňování bolestí zad a páteře, ale i u chronických nemocí, jako je vysoký tlak, artritida, žaludeční choroby a další. Samozřejmě, že je nutné vedle cvičení dodržovat i správnou životosprávu.
Pokud se rozhodnete taj-či vyzkoušet, můžete se těšit na následující zdravotní přínosy:
  • Zklidnění nervového systému
  • Zlepšení soustředění
  • Zlepšení pohyblivost kloubů
  • Rovnoměrné posilování všech svalových skupin
  • Snižuje hladinu cholesterolu
  • Příznivě působí i na neplodnost
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama