Tati, co je to rasismus?

18. května 2006 v 8:57 | Cherrynečka* |  Čtenářský deník :)))
Tahar Ben Jelloun: Tati, co je to rasismus? Z francouzského originálu Le racisme expliqué a ma fille, vydaného v roce 1999 nakladatelstvím Seuil v Paříži, přeložili Anna a Erik Lukavští. Úvodní slovo Josef Šmejkal. Redakce Josef Šmejkal. Fotografie na obálce Iva Zímová. Typo Michal Rydval. Vydalo nakl. Dauphin, 2004. ISBN 80-7272-049-X
...vyšel jsem z principu, že boj proti rasismu začíná u výchovy. Můžeme vychovat děti, ale ne dospělé. Proto byl tento text vymyšlen a napsán .... ...chtěl bych, aby byl přístupný všem, i když jej věnuji především dětem mezi osmi a čtrnácti lety. Jejich rodiče si to mohou přečíst také... T.b.J.
koupit knihu: www.kosmas.cz
Útlá kniha Tati, co je to rasismus? je koncipována jako rozhovor s autorovou dcerou, v němž jí vysvětluje příčiny, důsledky a kořeny rasismu, se spoustou reminiscencí a příkladů. Je určena jak dětem, kterým nenásilnou formou vysvětluje, co je to rasismus, tak dospělým. Tato nadmíru lidská kniha se setkala s obrovským zájmem ze strany čtenářů i kritiky - rok byla nejprodávanější knihou ve Francii a byla přeložena do pětadvaceti jazyků, kromě jiných i do esperanta či afrikánštiny.
Tahar Ben Jelloun (1944) se narodil v marockém Fezu a patří k nejznámějším a nejplodnějším maghribským spisovatelům. V Maroku vystudoval filozofii, v Paříži si ještě později udělal doktorát ze sociální psychiatrie. V současné době je jeho činnost rozdělena mezi Paříž a Tanger. Jeho literární kariéra se začala odvíjet v šedesátých letech, kdy publikoval v marockých novinách a časopisech své básně a politicky orientované články. Z díla jmenujme: Harrouda, 1973, Dítě z písku, 1985, Posvátná noc, 1987, Poslední přítel, 2004 (próza), Mandlovníky zemřely na svou bolest, 1976, Stoupající popel, 1991 (poezie). V nakladatelství Dauphin vyšla již jeho novela Tichý den v Tangeru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | 14. června 2007 v 10:14 | Reagovat

Docela zajímavý bloček.Já osobně si myslím že bílý rasizmus je velice dobrá a záslužná věc.Jak znám rasisty a nacionalisty tak stojím si za tím že jsou hodný a neškodný.NACIONALISTI A RASISTI JSOU HODNÝ A NEŠKODNÝ TAK TO JE A NE JINAK na to mi nikdo nesmí šáhnout Nic než Národ.Bílá síla

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama