Techniky meditace :)

18. května 2006 v 7:40 | Cherrynečka* |  Magie :o)
TECHNIKY MEDITACE

Mantry jsou mocné zvuky, transcendentální zvuky, vyvolávající specifické reakce uvnitř lidského těla a mysli. Jsou to vlastně 'vlastnosti' vibrace enrgie Universa. Tyto vibrace mohou posloužit k otevření "vrátek" do vyšších stavů vědomí a k probuzení dříve dřímajících psychických schopností. Mantry způsobují rezonanci mezi námi a naším nejhlubším vniřním "Já".
Působí svým zvukem, nikoli svým významem; proto přeložená mantra pozbývá svého účinku. Kdo tyto odříkává, sice nečiní nic zlého, ale zřejmě nechápe podstatu mantry!
Mnoho významných=známých manter jsou vlastně jména bohů z hinduistického panteonu. Každá mantra evokuje jiný aspekt existence, podle toho jaké jméno boha využívá - tzn. každý bůh je vlastně zosobněním určitého takového aspektu existence Universa. Pro zajímavost: nikoli mantry byly pojmenovány podle bohů, ale naopak.
Pokud neustále opakujeme takovéto zvuky, vyřazujeme ostatní podněty z vnějšího světa; naše nervová soustava má v tento okamžik konečně šanci zbavit se vnějších vzruchů a soustředit se na náš vnitřní svět. Bez vnějších podnětů si začneme lépe uvědomovat jemnější energie kolem sebe a vnás samých, až nakonec si(ne často) uvědomíme i naši jednotu s Universem. To je to "osvobození" - cíl každé Jogy.
Metoda opakování manter se nazývá japajoga, je to jedna z nejstarších a nejbezpečnějších cest. Je to ovšem také cesta zdlouhavá - vyžaduje mnohaletý cyklus opakování. Také je důležité najít(nejlépe s pomocí učitele) si svou "vlastní" mantru, která nám vyhovuje nejlépe.
Existují i velmi známé "univerzální" mantry, které mají dobré účinky! Nebojte se; naznačím způsob,který není tak náročný na trpělivost a čas.
  • OM - soustřeďuje myšlenky a je dobrou přípravou na meditaci; spojuje nás s vyšším "Já"
  • OM NAMA ŠIVAJA - evokuje sluneční(Šiva) energii
  • OM ŠIVA HUM - prosí Šivu aby se připravil ke spojení s Šakti; zde je OM zvukem kosmického "semene" - osvícení
  • HUM - je zvukem energie; nutí energii k realizaci
  • OM MANE PADME HUM - 'Drahokam v Lotosu' - zjevené osvícení; v tantrajoze je to zvuk(ovšemže jen symbolicky) vstupu muže do ženy

Nejdříve si rozebereme správnou výslovnost OM:
Existuje alespoň sto padesát způsobů, jak odříkávat mantru OM. Každý z nich vibruje na jiné úrovni(frekvenci) a má tudíž jiný účinek. Zkusme zatím použít jeden z těchto způsobů - vyslovme OH velmi krátce(nikoli AH_OH), jak často slyšíme) a rychle přejděme ke zvuku MMM, nechme jej zaznít až do konce výdechu. Po jisté době ucítíme vibraci ve všech čakrách!
Obecnější pravidla cvičení mantry:
Je dobré sednout si do uvolněné meditační polohy(nemusí to být nutně poloha lotosu), buď na podlahu, nebo i na židli. Uvolníme svou mysl a odříkáváme. Nesnažme se na nic soustředit; nechme všemu volný průběh. Nadechněme se zhluboka nosem. Když vydechujeme vyslovujme mantru jasně, zvučně a nepřerušeně, dokud se dech nevyčerpá. Pak se opět nadechněme a mantru opakujme. Takto můžeme pokračovat buď do doby, kdy pocítíme její účinky, nebo dokud nás to nepřestane bavit(pokud možno nenuťme se do toho).
Je jedno malé "tajemství" odříkávání mantry - rád se o ně podělím. Je to postupné(velmi pozvolné) snižování hlasitosti při každém opakování. Jde o to, že nejdříve je mantra zvukovou vibrací, ale jak se zvuk ztišuje - mantra se zvnitřňuje, nakonec produkuje energii a stává se "slyšitelnou" jakoby v naší mysli.
Mimochodem chceme-li aktivovat určitou čakru vyslovujme mantru potichu(v duchu) při nadechování a hlasitě při vydechování. Tichá mantra rozvibrovává jemnější tělo a hlasitá čerpá energii z kundalini, čímž "zjevuje" vibraci a uvolňuje energii čakry.
Meditace není nekonečné opakování mantry, je to spíše důsledek energie uvolněné skrze mantru a uvolění mysli.
Skutečná meditace začíná, když přestaneme s technikami a uvolníme energii mantry. Většina "meditací" je vlastně formou autosugesce, která udržuje mysl v aktivním stavu. pokud se pohroužíme do pravé meditace; mysl se jakoby zastaví, my jako 'myslitel' přestáváme existovat. Nemáme žádný cíl. Můžeme vnímat obrazy, představy, ne však slova a pojmy! Sladění s Universem přerušuje náš běžný myšlenkový proces, a taktéž vnímání pěti smyslů našeho fyzického těla.
Pozor tedy na omyl; pokud jen cvičíme techniku - nemeditujeme v pravém slova smyslu. Až teprve, když slyšíme mantru aniž bychom ji odříkavali, pak teprve meditujeme. Meditace je stavem 'bezmyšlenkovitosti' a vypnutí smyslů - stavem čirého blaženého vědomí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama